Vybaví se vám při termínu psychopat nějaký vrah? To je ale chyba! Velmi často to jsou totiž velmi šarmantní a okouzlující lidé, kteří nevraždí. Jak je poznáme? A jak se vymanit ze vztahu s nimi?
Jak poznáme psychopata a sociopata?
Na první pohled jsou k nerozeznání od bežných lidí. Často nevypadají nějak zvlášť podivně a dokonce se na první pohled svým chováním nějak výrazně neliší od ostatních. Někdy mohou být až nápadně zajímaví a zdánlivě dokonalí. Dávají si totiž velký pozor na to, aby nikdo nepoznal, že právě oni vnímají většinu běžných, primárně emočních situací naprosto jinak, než většina z nás. Často necítí pocit viny, manipulují a ostatní lidi berou jen jako prostředky k naplnění vlastních potřeb. Samozřejmě ale nechtějí, abychom to o nich věděli! To by jim totiž vzalo všechny jejich esa z rukávu. Právě proto se naučili říkat i dělat věci tak, aby se ostatním zalíbili a toto podezření u nikoho nevyvolali. Díky tomu pak totiž mohou ostatními lépe manipulovat a dojít si pro to, co chtějí jednodušším způsobem.
Jaký je rozdíl mezi psychopatem a sociopatem?
Primární rozdíl je v tom, že psychopat se už narodil s tím, že mu v mozku chybí určité vnímání v emoční rovině. Například necítí pocit viny a lítosti nebo nepřejímá zodpovědnost za pocity ostatních, protože mu chybí empatie. Sociopat to může mít s vnímáním podobně jako psychopat (nebo ve snížené formě oproti klasicky vnímajícímu člověku), jen se mu toto vnímání “vypnulo” následkem traumatu, které prožil v dětství.
Jak tedy poznat, že jednáme s psychopatem a nebo sociopatem?
Velmi často to bohužel nepoznáme. Alespoň ne ze začátku. Tito lidé umí ošálit i zkušené psychology. Jediné, co nám může při prvním kontaktu s nimi poradit, je naše intuice. Pocit, že tady něco nehraje, i když vše kolem nasvědčuje tomu, že je vše naprosto v pořádku. Někdy také můžeme pociťovat neopodstatněnou nervozitu a nebo strach.
Příklad z praxe: Psychopat Vás pozve na večeři. Vybere skvělou restauraci přesně podle Vašich představ. Po celou dobu večeře Vám říká věci, které Vás zajímají a dokonce se Vám svěří s nějakou důvěrností, která odpovídá tomu, co máte rádi a nebo o co se zajímáte. Díky tomu můžete nabít pocitu, že jste potkali toho pravého. Spřízněnou duši. Často až nevěříte tomu, jaké štěstí Vás to potkalo. Právě tady by Vás měla varovat Vaše intuice. Nějak se Vám to nezdá, i když všechno nasvědčuje tomu, že jste potkali partnera svých snů. Můžete se cítit nepříjemně nervózní s pocitem určité paralýzy. Právě toto jsou varovné signály, u kterých je dobré zbystřit.
Pokud zaženete svou intuici (protože si nechcete odepřít to nejlepší, co jste za svůj život poznali), tak Vás lapí. Po čase ale celou jeho hru prokouknete. Většnou je to až ve chvíli, kdy s ním máte děti nebo třeba hypotéku. Následuje ponižování, vydírání, obviňování a neustálá degradace Vaší osobnosti. Nechápete, kde je ten člověk, kterého jste milovali. Ale přemýšlíte marně. Ten dokonalý člověk tam totiž není a nikdy nebyl. Celé jeho počáteční chování ve vztahu sloužilo totiž jen k vytvoření iluze o něm a vašem vztahu, aby Vás dostal přesně tam, kam potřebuje.
Jak je možné, že Vás tak ohromí?
Psychopat nebo třeba i sociopat Vás velmi lehce prokoukne a přesně pozná, čím Vás zaujme a ohromí. Velmi často se mu to podaří na základě naučených technik, které si osvojil z různých knih nebo své životní praxe. Jednou z těchto často používaných technik je třeba ta, že se o Vás od začátku velmi zajímá. Pokud jste otevření a rádi mu o sobě povyprávíte, tak mu sdělíte vše podstatné, co potřebuje vědět, aniž byste si to uvědomili. Díky tomu mu v podstatě dáte přesný návod na Vás samotné a do budoucna obrovskou munici, kterou proti Vám samozřejmě použije. Primárně do Vás bude slovně “střílet” přes Vaše zranění a nejistoty.
Jak poznat sociopata nebo psychopata ve vztahu?
Hlavním faktorem je po čase viditelný absolutní kontrast, který se bohužel ukáže až po delší době ve vztahu s ním. Ze začátku to byl nejdokonalejší partner na světě a po pár letech, nejčastěji ve chvíli, kdy si myslí, že má svou oběť jistou, se začne chovat úplně jinak, než právě na začátku vztahu. Dalším faktorem, který je méně nápadný, ale pocitově znatelný je, že jste z něj unavení a není Vám vedle něj dobře. Vysává Vám totiž energii. Také je velmi časté, že se jeho oběť tzv. “uvysvětlovává k smrti”. Neustále se s ním totiž dostává do situací, kdy mu musí něco vysvětlovat. A toto vysvětlování nemá konce. On totiž nechce, aby nějaký konec mělo.
Klíčové body a schémata, které se ve vztahu s manipulátorem dějí a opakují podle terapeutky Venduly Šmídke
- Oběť sama si nejprve ani nevšimne, že se dostává do jeho spárů. Myslí si, že je úžasný.
- Po čase začne manipulátor poukazovat na chyby oběti. Zpočátku jemně a postupně přitvrzuje. Jeho vliv po čase začne být takový, že oběť není schopna vyhodnotit, zda je či není blázen a nechá si namluvit cokoli. Jakoby byla v mlze, úplně ztracená sama sobě.
- Pokud je oběť „poslušná ovečka” a nedělá potíže a sem tam si nechá kus energie sebrat, tak má relativně klid, ale jak roky plynou, začíná se cítit hůř a hůř.
- Občas oběť dokáže zřetelně vnímat, že za všemi těmi stavy stojí její milý manipulátor, ale jakmile se mu o svých pocitech zmíní nebo chce změnu, okamžitě nastoupí teror v podobě zesměšňování, ponižování, obviňování a odmítání.
“Je to jako pračka na 3000 otáček, ze které vyleze oběť tak potlučená, že si další výtky raději schová pro sebe. A tímto mu víc a víc odevzdává svou už tak pošramocenou sílu. Zmítá se v pocitech neschopnosti, viny a doslova neví, čí je.“ – Vendula Šmídke, terapeutka.
Pokud je psychopatem nebo sociopatem muž
Je velmi časté, že si chce svou partnerku nechat jen pro sebe. Zmanipuluje ji třeba k založení rodiny (aby na něm byla přes mateřskou a rodičovskou dovolenou závislá). Běžně také nepřímo manipuluje svou partnerku tak, aby se proti svým kamarádům i rodině otočila zády nebo dala výpověď v práci. A pozor! Vše dělá opravdu nenápadně a často postupně tak, aby si jeho “oběť” vůbec ničeho nevšimla.
Poznali jste se ve výše uvedených příkladech?
Nevěšte hlavu! Dá se z této situace dostat ven. Pokud jste pod vlivem manipulativní osoby a bojíte se udělat kroky ke svobodě, obraťte se na psychologa nebo terapeuta, který Vám s celou situací pomůže a krůček po krůčku Vás navede na cestu ven. Stačí se jen rozhodnout a udělat pro svou svobodu patřičné kroky.
TIP: Pokud nechcete dojít za odborníkem, protože se za svou situaci stydíte nebo nemáte potřebné finance, můžete využít anonymní telefonní linku Bílého kruhu bezpečí, kde Vám na telefonu poradí zkušený odborník a pomůže Vám se ve Vaší situaci vyznat.
A co je na setkání s takto manipulativním člověkem pozitivní?
Podle terapeutky Venduly Šmídke je vztah s manipulátorem přímo požehnáním.
Oběť jej nepotkala náhodou. Přišel ji postavit do vlastní síly velmi zrychleným způsobem. Každá oběť nakonec dostane dávku milosti od “vesmíru”. Stane se něco, čím získá svou energii zpět. Může to být změna prostředí, podpora člověka, který to vidí a zažil to, článek, který otevřel oči a v neposlední řadě i milenec/ka, který se v tuto chvíli stává dočasným, avšak nezbytným průvodcem. Oběť ve své síle se postaví na odpor a řekne rázné „DOST, už to vidím, už si takto nenechám ubližovat a manipulovat. Tohle už nechci!”
Vymaněním se z těchto spárů a usebráním se pak podle terapeutky Venduly Šmídke bývalá oběť nabude sebejistoty, vnitřní síly a stane se z ní daleko silnější člověk, než jakým kdy byla.
Autor: Veronika Soleil
Foto: Pixabay.com
Zdroj: Vendulasmidke.cz; přednáška: Psychopat je také člověk? – psycholog Radek Pěkný