ŽIVOTNÍ PŘÍBĚHY:

Vánoce, čas ticha a vděčnosti

Vánoce, ty slavnostní dny světel a ticha, se každý...

Jak uzdravit svou duši skrze umění: Inspirativní příběh Barbory Štefkové

V dnešní uspěchané době se často ztrácíme v toxických vztazích, závislostech a nesplněných očekáváních. Ale co když existuje způsob, jak objevit ztracené části sebe sama, uzdravit se a vytvořit si život, který si skutečně zasloužíme? Barbora Štefková, talentovaná architektka a malířka, si touto cestou prošla – a její příběh je inspirací pro nás všechny.

Z ghetta ke hvězdám: Neuvěřitelný příběh Daniela Diamanta

Daniel Diamant se již dlouho objevuje na svých sociálních sítích, které dnes čítají kolem 180tisíc fanoušků a je známý nejen svým srdceryvným životním příběhem plným zoufalství a zklamání, ale hlavně pevným odhodláním se nevzdávat a jít vždy dál. Už jako mladý čelil Daniel složitým životním situacím, včetně šikany a životních tragédií jako například brzká smrt jeho sestry, které ho poznamenaly a...

STOP prokrastinaci! Originální návod v článku

Přečtěte si sedm konkrétních rad, jak efektivně zastavit chronické odkládání důležité práce. Jedinečné tipy obsahují praktické postupy s přesahem do terapie duše a poklepového EFT cvičení.

Všichni někdy prokrastinují, je to přirozená součást nás. Instinktivně vyhledáváme spíše pohodlí. Problém nastává tehdy, kdy se prokrastinace stává chronickou. Cítíme se uvěznění. Přesně víme, co máme dělat, ale nemůžeme se donutit ani k prvnímu kroku. Děláme všechno možné a hlavně ne to, co reálně opravdu musíme. 

Postupně ztrácíme víru sami v sebe a utápíme se v negativním pocitech.

V tomto návodu se dozvíte, jak prokrastinaci překonat – nejen “z hlavy”, ale především na základě uvědomění, zahojení podvědomých bloků. 

DŮLEŽITÉ: Za každou stagnací se vždy skrýva strach

1. Položte si následující otázky

Z čeho mám strach/obavu?
Zkuste se nad touto otázkou zamyslet. Odpověď je ve vás uložena. Např. pokud jsem perfekcionista, můžu mít strach z toho, že to nebude dokonalé. Mám strach z neúspěchu. Nebo mám právě naopak strach z úspěchu? Ano, zní to zvláštně, ale i to může být příčinou. Co by se tedy stalo, kdyby se nám to všechno, po čem tolik sníme, reálně povedlo? Možná máme obavu, že bychom mohli přijít o naše přátele, byli bychom více sami nebo máme přesvědčení, že je nereálné mít vše. Lásku i úspěch, peníze.

2. Klíčové EFT cvičení

EFT je zkratka anglického označení Emotional Freedom Techniques. Jde o alternativní energetickou terapii, kterou mnozí označují i ​​pojmem moderní akupresura Garyho Craiga (zakladatel EFT), protože akupresurní body se stimulují poklepáváním / ťukání konečky prstů (tzv. tapping) a přitom se nahlas opakuje stručně formulovaný problém.
  • Vypište si na papír všechny své strachy a obavy.
  • Zavřete si oči.
  • Nahlas opakujte níže uvedené věty (v podobě, která je Vám vlastní) a u toho si poklepávejte na zápěstí. Je velmi důležité si každou větu zopakovat minimálně desetkrát a konzistentně aplikovat toto cvičení, dokud nepocítíte úlevu.

    Příklad vět: 
    POZOR! Do vět si dosaďte své vlastní největší strachy a úzkosti. 

Mám strach z neúspěchu.

PŘIJÍMÁM strach z neúspěchu.

POUŠTÍM strach z neúspěchu, z mého těla a mysli pryč.

DOVOLUJI SI ten strach cítit. 

I PŘESTO, že mám strach z neúspěchu, mám se rád/ráda. 

OD TEĎ, věřím v to, že to zvládnu. 

Mám se rád/ráda a stojím při sobě, ať se děje cokoliv. Vše mi jde s lehkostí. Otevírám se hojnosti.

3. Co je Vaše proč, a jak moc je silné? 

Je velmi důležité si stanovit své PROČ. Cesta za našim cílem je často mnohem delší, než jsme si mysleli. Potýkáme se s různými zkouškami. Abychom je byli schopni překonat, potřebujeme si připomínat důvod, proč jsme začali, a proč to nehodláme vzdát.

TIP: Rozeberte si svůj cíl do několika nejmenších kroků.

Např. Můžete mít pocit, že vámi stanovený cíl je pro vác moc těžký a nereálný. Pokud je to takto, tak si potřebujeme navodit pocity důvěry v to, že to zvládneme. I kdybychom jej měli rozepsat do nejvice “banálních” kroků.  

Příklad:

Cíl – Chci nahrávat podcast.
1. Krok: Naučit se, jak vytvářet kvalitní podcasty.
TIP: Pokud Vás děsí i takto strukturovaný úkol, rozepište si ho ještě konkrétněji:

1. Zapnout PC
2. Otevřít Google a napsat do vyhledávače: Jak začít dělat podcasty
3. Vzít si blok
4. Sepsat si do bloku nejdůležitější body, které mi „Google“ radí

Takto můžete pokračovat s dalšími kroky. 


4. Stanovte si přesný čas – deadline

I kdybyste neměli “nařízený” přesný deadline, je důležité si jej stanovit. Pomůže nám to vyhnout se neustálému odkládání. 

5. “Pomodoro” – zapněte si časovač

Být zdravě produktivní a dodělat práci do konce. K tomu nám může pomoci technika zvaná “Pomodoro”.

  • Nastavíte si časovač na 25 minut, poté 5 minut přestávka.
  • Po uplynutí čtyř cyklů (25min/5min) následuje delší přestávka 15-30 minut.
    DŮLEŽITÉ: Nepodceňujte přestávky, o to lépe se budete soustředit a odvedete kvalitnější práci.

6. Nezapomínejte na fyzickou aktivitu

Během dne se snažte více hýbat – procházky, sport, cvičení. Právě k většímu soustředění a kreativitě napomáhá pohyb. Je klíčové udržovat rovnováhu. Fyzická a mentální zátěž. 

7. Zvědomte si následky

Co se stane, když tuto věc budu neustále odkládat? O co mohu přijít? 

To, že teď momentálně je pro nás nějaká volba snazší, pohodlnější, o to těžší to bude později.

TIP: Představte si, co všechno získáte tím, že to uděláte. Co všechno Vám to přinese? Zavřete si oči a představujte si sami sebe po tom, co to máte “za sebou”. Konečně jste to udělali tady a teď. Jak se budete cítit? Budete na sebe hrdí. Konečně ucítíte úlevu?

TIP: Odbourejte stagnaci a strach jít do akce pomocí pravidla pěti vteřin (FIVE SECOND RULE).
Jak na to? Napočítejte do pěti, 1, 2, 3, 4, 5 a běžte to udělat, BEZ PŘEMÝŠLENÍ. Toto pravidlo se zdá být příliš jednoduché, ale opravdu pomáhá. O technice se můžete více dočíst od známé koučky Mel Robbins, která o tom napsala celou knihu.

Autor: Leona Vedmochová, terapeutka
Zdroj: Rehabilitace.info/zdravotni/metoda-eft-tapping-co-je-to-a-jak-funguje-zkuste-dle-navodu/
Foto: Pixabay.com

Čtěte také

Touha po dokonalosti je ve skutečnosti nepřijetí sebe sama

V dnešní době, kdy jsou sociální sítě plné upravených...

Vánoce, čas ticha a vděčnosti

Vánoce, ty slavnostní dny světel a ticha, se každý...

Moře, jako klíč zklidnění duše a nalezení vnitřní harmonie

Moře. Jen pouhé vyslovení tohoto slova vyvolává v mysli obrazy nekonečné modré hladiny, šumění vln, či vůni slaného vzduchu. Moře je nejen místem odpočinku, ale i hlubokého zklidnění pro naši duši a nalezení svého vlastního já.

Proč soudit, když můžeme milovat

Každý z nás touží někam patřit. Cítit bezpečí, přijetí a sounáležitost. Proto si často hledáme spřízněné duše, které sdílejí podobná pravidla, hodnoty, a dokonce i způsob oblékání či vyjadřování. Je to přirozené – jako lidé hledáme své místo v životě. Ale někdy mám pocit, že tato potřeba nás může vzdálit od naší skutečné autenticity a zároveň nás nutit soudit ty, kteří jsou jiní, než my.

Touha po dokonalosti je ve skutečnosti nepřijetí sebe sama

V dnešní době, kdy jsou sociální sítě plné upravených fotografií a perfektně zinscenovaných okamžiků, se mnozí z nás potýkají s pocitem, že nejsme dost...

Vánoce, čas ticha a vděčnosti

Vánoce, ty slavnostní dny světel a ticha, se každý rok vracejí, aby nám připomněly, co je v životě skutečně důležité. Přestože nás obklopují nedodělané...

Moře, jako klíč zklidnění duše a nalezení vnitřní harmonie

Moře. Jen pouhé vyslovení tohoto slova vyvolává v mysli obrazy nekonečné modré hladiny, šumění vln, či vůni slaného vzduchu. Moře je nejen místem odpočinku, ale i hlubokého zklidnění pro naši duši a nalezení svého vlastního já.