Česko se počátkem července ujme svého druhého předsednictví rady Evropské unie. Trojici předsedajících doplní stejně jako v roce 2009 Francie a Švédsko.
Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkovatelská, politická a reprezentační.
Přípravy na nadcházející české předsednictví byly zahájeny v červenci 2018. Příprava a samotná realizace českého předsednictví v roce 2022 probíhá pod vedením předsedy vlády prostřednictvím Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. Na předsednictví se rovněž budou podílet ostatní resorty v čele s Ministerstvem zahraničních věcí a Stálým zastoupením ČR při EU. Koordinační úlohu bude plnit Výbor pro evropské záležitosti.
Úřad vlády zřídil internetovou doménu www.eu2022.cz, jejímž prostřednictvím bude uveřejňovat aktuální informace o českém předsednictví v Radě EU.
Jedinečná příležitost
Předsednictví Unii poskytuje hostitelské zemi příležitost prezentovat své organizační schopnosti, politickou vyspělost, ale i své odkazy v oblasti kultury, výzkumu či sportu.
Doprovodný kulturní program je přitom téměř stejně důležitý jako ten politický, neb na hostitelskou zemi jsou zaměřena všechna unijní média.
Pro Čechy jde o možnost představit svou zemi evropskému prostoru a příležitost více se do euroregionu začlenit jak personálně tak i pocitově.
Důležitá je rovněž možnost otevření evropských témat na národní úrovni. České veřejnosti je fungování Unie do velké míry lhostejné, což reflektují volební statistiky. Z velké části je to zapříčiněno špatnou komunikací Unie v tuzemském prostoru, s čímž se dá díky předsednictví efektivně pracovat prostřednictvím vhodně zvolené komunikační kampaně.
Znovu a lépe
Pozice Česka oproti roku 2009 v lecčem výhodnější. Jsme zkušenější, máme stabilní politiku, již víme, co nás čeká. Lze tak očekávat, že předsednictví bude úspěšné, alespoň v nějakém hodnotícím faktoru – tj. objemem projednané legislativy, počtem proběhlých meetingů, networkingů či kladné hodnocení Unijními médii.
další podrobnosti připravujeme
Autor: Michal Birkáš
Foto: Pixabay