Konference o budoucnosti Evropské unie v pražském Evropském domě završila o posledním dubnovém víkendu svá projednávání. Debata se z velké části zaměřovala na vzdělávání mladé generace, včetně zavedení volebního práva od 16 let.
Debaty se účastnili občané Evropské unie včetně českých. Mísili se lidé různých profesních angažmá i těch politických. Výsledkem je 49 stran úkolů evropským institucím pro nadcházející léta.
Důležité je, že se myslelo i na vzdělání mladé generace včetně mateřských škol. Představování způsobů integrace do rozvinutého evropského života má být základním kamenem edukace v prvních pěti letech základní školy.
Volební právo od 16 let, schopnost bránit náš styl života, pokračování ve vývoji technologií vedoucích k více zelené planetě, zabezpečení výroby na bázi zvyšování efektivity a snižování negativních vlivů na okolní prostředí se má stát přirozenou součástí příštího vývoje, jehož nedílnou součástí musí být jak strategická autonomie ve vojenské oblasti, tak sounáležitost společnosti s lidmi skutečně nízkých příjmů.
Mzdy a platy v celé Evropské unii musí být takové, abychom zamezili chudobě zaměstnaných. Energie potřebná pro vytápění a střecha nad hlavou patří mezi přirozená práva člověka.
V Den Evropy 9. května budou proneseny slavnostní projevy ve Štrasburku, hlavním městě Evropy – symbolu francouzsko-německého smíření – sídle Evropského parlamentu. Ty nasměrují Konvent vedoucí k novému uspořádání vztahů mezi institucemi celku – Unie a jejími nosnými členy – národními státy.
Jak to bude, co se stane a zdali získáme schopnost odolat vlivům z východu to už závisí na každém z nás – Evropanů.
Autor: Ivo Kaplán
Foto: Pixabay, Ivo Kaplán
Foto: Pixabay, Ivo Kaplán
Co si myslíte o volebním právu od 16 let? Napište nám do komentářů.