Jednou z nejzábavnějších činností při pobytu v Praze je právě objevování nových míst. Dnes se podíváme na energeticky nabíjející místo protkané silným příběhem. Projdeme si pražskou Loretu.
Pro koho je Loreta ideální: Pro jednotlivce, páry, rodiny s dětmi a seniory
Přístup s kočárkem: Dá se to zvládnou, ale lépe ve dvojici
Je prohlídka zábavná pro děti? Ano
Kde ji najdeme? Pražská Loreta se nachází na Hradčanech, konkrétně na Loteránském náměstí. Z centra se k ní krásně dostanete tramvají číslo 22. Vystoupíte na zastávce Pohořelec.
Před Loretou
Když se postavíte před Loretu, uvidíte hlavní průčelí se zvonkohrou na vrcholku. Toto průčelí je barokní a laickým okem zapadá mezi pražské historické stavby. Když přistoupíte blíže, ocitnete na terase se spoustou soch, krásným zábradlím a schodištěm. Historie a kouzlo tohoto místa vás začne vábit ke vstupu dovnitř.
TIP PRO RODIČE: Při vstupu s dětmi si nezapomeňte požádat o mapu hledání Loretánského pokladu. Tvůrci si s mapou i vzdělávací hrou pro děti hezky vyhráli a díky této mapě si Loretu projdou nejen děti, ale i vy.
Nádvoří
Loreta vás ohromí hlavně ve chvíli, kdy projdete hlavní branou a dostanete se na nádvoří. Dozajista vás zaujmou dvě kašny se sousoším, jenž nádvoří zdobí a hlavně netradiční zeleň, která vás duchem přenese do exotických míst. Třešničkou je pak vyjímající se Loretánská kaple, známá také jako svatá chýše neboli Santa Casa, která vám zaručeně vyrazí dech. Svým vizuálem absolutně nezapadá mezi stavby, na které jsme v Praze zvyklí. A má to svůj důvod. Tato budova byla totiž postavena jako kopie svaté chýše z italského Loretu, v níž podle pověsti žila Sv. Panna Marie z Nazaretu. Její sošku najdete uvnitř kaple. Osobně doporučuji se na nádvoří zastavit, případně se posadit na lavičku, zavřít oči a nasát krásnou energii, kterou toto místo vyzařuje.
TIP: Pokud milujete místa nabitá energií, vejděte i do kostela Narození Páně, jehož vchod je ukryt za Loretánskou kaplí.
Legenda
Pláteníkova žena zemřela na mor a následně onemocněla i jeho dcera. Pláteník pak prosil Pannu Marii, aby ji zachránila a ve svých modlitbách jí slíbil, že za to věnuje Loretě velký dar. Když se jeho dcera jako zázrakem uzdravila, vyprávěla otci, že se jí zdálo o andělech, nesoucích zvonky. Pláteník pak z vděčnosti nechal zřídit loretánskou zvonohru.
Zvonohra
Každou celou hodinu se můžete nechat unést nádhernou barokní písní Maria, Maria, kterou vyhrávají loteránské zvony.
ZAJÍMAVOST: Pražská zvonkohra tak patří k technicky velmi vyspělým mechanismům. Podobné hry se dochovaly zvonkohry např. v Amsterodamu, Delftu, Bruggách a Berlíně. Jde o jeden z posledních dochovaných barokních nástrojů v Evropě.
“Loreta je jedno z míst v Praze, které si chci navždy uchovat ve svých vzpomínkách i srdci. Absolutně mě nadchla energie tohoto místa a Loretánská kaple. Také se v ní díky zábavné mapě líbilo mé devítileté dceři, což pokládám za velký úspěch.” – Veronika Soleil, redaktorka
Zdroj: Loreta.cz
Autor: Veronika Soleil, redaktorka
Foto: Veronika Soleil, redaktorka