Cestovní ruch zasáhla v uplynulých letech nepříznivá situace ve světě. Tento zásah ho ovšem nasměroval na specifickou cestu a vytvořil tak zajímavé nové trendy, které musíte zaručeně vyzkoušet.
Popularitu si v posledních letech drží zejména dobrodružné výpravy, gastroturistika nebo například velmi oblíbené prodloužené víkendy s kapkou luxusu. Do podvědomí se ale čím dál více dostává také Digitální nomádství, Sólocestování, Slow Traveling, či Wwoofing. Tyto styly jednoduše patří do trendů cestovního ruchu a v posledních letech se čím dál více hlásí o slovo.
Být „sólocestovatelem“ je prostě IN
Znáte ten pocit, když Vás obklopí touha se vydat do světa, koukáte na letenky, ale nemáte s kým vyrazit? Staňte se jednoduše samotářem na cestách. Tento trend získává neustále na popularitě a přinese Vám nespočet benefitů. Hlavním plusem na tomto trendu je větší interakce s místními v dané zemi. Jednoduše se nemůžete spoléhat na své známé nebo rodinu a veškerá komunikace a řešení různých situací bude čistě jen na Vás.
Dalším benefitem, které Vám „Sólocestování“ přinese je rozhodně naprostý psychický detox. Představte si, že strávíte týden putování nebo odpočinku o samotě, jednoduše jen Vy a příroda kolem. Nezní to skvěle?
Slow Traveling, aneb „dolce far niente“ sladké nic nedělání
Představte si každodenní situaci, kdy Vám budík zvoní v 6 hodin ráno, běžíte rychle do práce, kde strávíte většinu času svého dne a večer musíte dořešit neodkladné záležitosti s rodinou. Veškerý stereotyp, který je podložen určitou dávkou dlouhodobých stresových situací, jednoduše vede k celkovému vyhoření. Jedním z nejlepších „léků“ na tento „koloběh“ je pomalé cestování. Slow Traveling začíná již od zahájení cesty. Jedná se o vychutnání každého momentu dovolené, který nás naplní zážitky. Jednoduše nemějte plán a vydejte se do neznámého místa bez mapy a navigace. Vychutnejte si snídaní v zapadlém pařížském bistru, projděte se po pobřeží Splitu nebo si sedněte a dejte si čaj s místními v Beirutu s výhledem na moře. Ať uděláte cokoliv, cílem je vše hodit za hlavu a žít přítomným okamžikem.
Farmářem tělem i duchem
V posledních letech se čím dál více dostává do podvědomí kladný vztah k životnímu prostředí. Mnohým z nás není lhostejná právě tato oblast a snažíme se aspoň malou kapkou přispět ke zlepšení celkové situace přírody. Tento fakt a již nynější trend se také dotýká cestovního ruchu. Jednou z forem populární dovolené je Wwoofing, tzv. ekologické cestování. Jde zejména o celosvětovou síť zabývající se výměnou dobrovolníku na ekologických farmách. Jedná se o jednoduchou výměnu, kdy dobrovolník za splněnou práci získá nocleh a stravu na samotné farmě. Délka pobytu pak záleží na domluvě s farmářem. Ať se to nezdá, tak tento trend šplhá mezi první příčky oblíbenosti v cestování, a to zejména u vysoce postavených podnikatelů. Důvod je jednoduchý, manuální práce na čerstvém vzduchu a mezi zvířaty jednoduše očistí hlavu od všech problémů. Takže vytáhněte své zaprášené holínky, služební telefon nechte doma a vyrazte třeba na bylinnou farmu do Skotska.
Autor: Marek Michalec, redaktor
Foto: Pixabay.com