Přemýšlíte o tom, že začnete žít v Belgii? Je to jednodušší, než se zdá. Pokud už víte, kde budete bydlet, stačí se jen zaregistrovat na příslušném městském úřadě.
Jak tedy po příjezdu do Belgie postupovat?
Hlavně si vyřiďte povolení k pobytu. V Belgii se dělí na dva typy.
- Pobyt do 3 měsíců:
Po příjezdu do Belgie ohlašte svůj pobyt do 10 pracovních dnů na příslušném městském úřadě, kde obdržíte „déclaration de présence“ (prohlášení o přítomnosti). Tento úřední doklad vám bohatě vystačí pro pobyt kratší 3 měsíců.
POZOR! V případě, že svůj pobyt na území Belgie nenahlásíte, hrozí Vám pokuta až 200 Euro.
- Povolení k pobytu:
V případě, že do Belgie přijíždíte za jiným než turistickým účelem nebo zde chcete pobývat déle než tři měsíce, musíte podat žádost o registraci – Annexe 19 “Attestation de demande d´enregistrement/werkgeversattest” (osvědčení žádosti o registraci) na příslušném městském úřadě (maison communale/gemeentehuis) v místě bydliště do 3 měsíců od Vašeho příjezdu do Belgie. Toto povolení tedy budete 100% potřebovat, pokud si budete chtít najít v Belgii práci.
K žádosti předložíte:
a) pas nebo občanský průkaz
b) „déclaration de présence“ (prohlášení o přítomnosti, o kterém jste se dočetli u Pobytu do 3 měsíců)
c) odůvodnění své žádosti (zaměstnání, práce OSVČ, uchazeč o zaměstnání, student na státem uznaných školách s dokladem o zdravotním pojištění, rodinný příslušník občana EU, občan EU s dostatečným finančním zabezpečením, aby se nestal zátěží pro belgický sociální systém apod.)
d) některé úřady požadují rovněž rodný list s úředním překladem, popř. výpis z evidence obyvatel ohledně potvrzení rodinného stavu s úředním překladem (je třeba ověřit na příslušném úřadě).
Annexe 8 (Potvrzení o registraci) pro pobyt nad 3 měsíce vám na základě vámi předložených dokumentů bude buď vydáno na příslušném městském úřadě nebo bude vaše žádost předána k rozhodnutí Úřadu pro cizince (Office des etrangers).
TIP: V Belgii se domluvíte primárně francouzštinou, vlámštinou a nebo němčinou. Pokud ani jeden z těchto jazyků neovládáte, vezměte si sebou na úřad mobilní telefon s překladačem. Pro základní domluvu vám to určitě vystačí!
Autor: Veronika Soleil
Zdroj: Velvyslanectví České republiky v Bruselu
Foto: Dimitris Vetsikas z Pixabay.com