Pokud stavíte dům nebo plánujete rekonstrukci interiéru, zkuste oslovit interiérového designera. Ten vám pomůže daleko více, než si možná myslíte. Dokáže vám ušetřit nejen starosti, ale i peníze.
Pojďme si říct konkrétně v čem vám může být návrhář interiérů prospěšný
V první řadě je nutné objasnit, že interiérový designér není to samé, jako interiérový dekoratér.
U nás v České republice není úplně běžné od sebe oddělovat interiového designera a dekoratéra. Přitom existují rozdíly, na které je dobré myslet v případě, že si budete chtít při zařizování bydlení nechat od někoho odborně pomoci. Interiérový designér je často zároveň i interiérovým dekoratérem. Ale opačně to neplatí. Interiérový dekoratér totiž není interiérový designer.
Interiérový designér navrhuje především vhodné dispoziční řešení interiéru, což může být i práce architekta, ale designér na to navazuje funkčním rozmístěním nábytku dle jednotlivých zón a navrhuje celkový koncept interiéru. Koncept slouží k utvoření celkové myšlenky interiéru, aby působil sjednoceně, a naopak nepůsobil, jak se říká „každý pes, jiná ves“.
Tím, že je jasné, jak bude nábytek v interiéru rozmístěn a jaké bude mít rozměry a funkce, může navrhnout i konkrétní rozmístění koncových prvků elektro, jako jsou svítidla (stropní, nástěnná, LED svítidla v nábytku), zásuvky, vypínače, i vodoinstalace.
„Já sama se často setkávám s tím, že si mě klienti pozvou do jejich nově postaveného domu nebo bytu a tam jsou již tyto elektro prvky dané. Bohužel ve 100 % případů musíme pozice koncových elektro prvků upravovat. Zásuvky bývají nevhodně umístěné, je jich málo nebo naopak moc a často jsou i na špatných místech. Vývody pro stropní světla jsou jinde, než bychom potřebovali (např. často není trefen střed jídelního stolu nebo třeba vadí v otevírání dveří budoucí skříně). Následné úpravy jsou pak další finanční investicí, které by se dalo vyhnout, pokud by bylo vše promyšleno od začátku.“
– Andrea Obdržálková, interiérová designérka a redaktorka
Na co si dát pozor
Není interiérový designér, jako interiérový designér. Ne všichni návrháři interiérů řeší návrhy komplexně. Můžete se setkat i s tím, že vám návrhář udělá hezkou vizualizaci, ale neřeší s vámi detaily elektroinstalace, konkrétní rozměry nábytku, materiály, kde nábytek nebo dekorace koupit nebo kde ho nechat vyrobit.
Jak si správně vybrat designera
Proto vybírejte svého designéra pečlivě podle toho, co od návrháře interiérů očekáváte. Pravidlo oslovit návrháře vašeho domova včas, ale platí ve všech případech. Vizualizace vám totiž pomůže udělat si představu o vašem budoucím domovu.
Autor: Andrea Obdržálková, interiérová designérka a redaktorka
Foto: Archiv Andrea Obdržálková