Pohodový život bychom neměli mít pouze tehdy, když jsme zavření doma v pokoji, čteme si knihu a máme klid. Spokojenost bychom měli cítit i mezi lidmi. Ať už jsme v MHD nebo v supermarketu.
Podle prognostika Ing. Antonína Moravce Ph.D., který vypracoval studii o trvale udržitelné kvalitě života člověka, je jedním z důležitých klíčů k trvale kvalitnímu životu vztah k lidem.
“Je velmi důležité mít rád lidi, které kolem sebe máme. Ať už jsou jacíkoliv. I když to někdy může být těžké a chce to velkou dávku pochopení.” – Ing. Antonín Moravec Ph.D.
Proč si myslíte, že je pro kvalitní život důležité mít rád i “cizí” lidi?
Mít rád lidi kolem sebe je určitým způsobem druh lásky, který vychází z přijetí světa i společnosti. Právě to je cesta k absolutní vnitřní pohodě. Pokud nás nevykolejí lidé venku a jsme schopni se na ně dívat s láskou, máme z velké části vyhráno. Bude se nám totiž dobře žít téměř všude. Protože přiznejme si. Velmi často jsme s “cizími” lidmi v určité nepohodě. I to vyvolává nepohodu v nás samotných. Když tedy přijmeme své okolí, pomůžeme tím nejen tomu okolí, ale také sobě.
Je tento stav maximem toho, jak můžeme okolí vnímat?
Vrcholem vztahu k ostatním lidem bych dokonce považoval i to, abychom za ně byli schopni určitým způsobem přebírat odpovědnost. Pochopitelně podle svého postavení vůči ostatním. Například pokud jsem rodič, tak mám zodpovědnost za své děti. A nejen, když jsou malé. Mám za ně odpovědnost celý jejich život. Ať už se mi to líbí a nebo ne.
Existuje něco, co je důležité ve vztahu k dětem pěstovat?
Je velmi důležité umět dětem projevit lásku a né je jen peskovat. Dítě v jakémkoliv věku potřebuje vědět a cítit, že je bezpodmínečně milováno svými rodiči. I když má už třeba 50 let.
Když se teď vžiju do vaši teorie, tak si dokážu představit, že jsem opravdu schopna mít ráda i “cizí” lidi. Dokonce si troufnu říci, že to tak už dokonce mám. Jen si nejsem jistá, jestli jsem schopna se jen tak s někým spřátelit. Myslel jste to tak, že je důležité i udržovat s ostatními lidmi blízké vztahy?
Ne, to ne. Ne s každým si přece můžete doopravdy rozumět. Něco jiného je pochopení a kladný vztah k ostatním a zase jiná rovina jsou naši nejbližší lidé. Blízcí přátelé a lidé, se kterými se stýkáme nejčastěji by pro nás měli být hlavně inspirativní a ze setkání s nimi bychom si měli vždy odnést něco, co obohatí naši duši i osobnost. Toto jsou pozitivní vztahy, kterých se držme a pěstujme je. Jen takové vztahy nás povznáší a rozvíjí. Díky takovým vztahům pak toho v životě dosáhneme daleko více a snáze.
Pozor na vztahy, které jsou plné příkazů. Takové vztahy, kde Vám někdo říká, že něco musíte dělat. Nikdo totiž nic dělat nemusí. A nakonec vás takové nezdravé vztahy mohou svazovat.
Co dalšího byste doporučil k žití kvalitního života?
Velmi důležité je si rozvíjet sebevědomí prostřednictvím užitečnosti. Téměř každý člověch chce být užitečný pro své okolí. A tím, že bude svému okolí přinášet to, co jemu samotnému dělá radost, tak ho obohatí. Díky tomu pak prospívá nejen on, ale také jeho okolí. Protože šíří pozitivní atmosféru nejen v sobě, ale také kolem sebe a dokonce ještě i prostřednictvím toho svého talentu, který se rozhodl uplatňovat. Toto je ohromně naplňující a vnímám jako velmi důležité, aby každý jedinec uměl rozpoznat právě tuto oblast své působnosti. Tímto totiž dovedeme obohacovat nejen sebe, ale právě i ty druhé.
Autor: Veronika Soleil
Foto: Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
TIP: Přečtěte si další rozhovor s doktorem Moravcem: